Menu
Szukaj według miejscowości

Jabłkowa Kraina


Ocena: 3.6/10 (Liczba głosów: 109)

opis

 

Jabłonka to urocza borowiacka osada położona w samym sercu Borów Tucholskich. We wsi znajduje się wiele przydomowych sadów owocowych – zachowały się w nich stare gatunki jabłoni i grusz. Trwa akcja nasadzania kolejnych odmian jabłoni: papierówek, antonówek, malinówek, koszteli, renet itp.

W oparciu o to lokalne dziedzictwo działające we wsi Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Jabłonka przygotowało ofertę wioski tematycznej „Jabłkowa Kraina”. Weźmiecie tu udział w warsztatach, przejedziecie się bryczką, poznacie kulturę i kulinarne sekrety Borowiaków.

Co roku we wsi odbywa się też Święto Jabłoni. To okazja do świetnej zabawy oraz degustacji potraw z jabłkami w roli głównej: szarlotek, racuchów, wyśmienitego jabłecznika.

 

W okolicy znajduje się wiele ciekawych pod względem przyrodniczym i kulturowo-historycznym miejsc, do których Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Jabłonka organizuje dojazd bryczką. Jednym z nich jest Izba Regionalna we wsi Lisiny. Można tu nabyć wyroby twórców ludowych, przy izbie działa także wypożyczalnia rowerów i kijków do Nordic Walking.

Inny cel przejażdżki to leśny wąwóz o intrygującej nazwie Goły Jon.

W wąwozie swój początek ma rzeka Goljonka, można tu też podejrzeć żeremia bobrów. Liczne źródełka z krystalicznie czystą wodą, a także wiele chronionych gatunków zwierząt stanowi o unikalności tego miejsca i sprawia, że jest to jedna z największych atrakcji turystycznych na terenie gminy Śliwice.

 

Wizyta w Jabłonce i w okolicznych wsiach to także okazja do kontaktu z borowiacką kulturą i tradycjami.

Tereny gminy Śliwice to jedno z największych skupisk Borowiaków – grupy etnograficznej pochodzenia kaszubskiego, posługującej się gwarą powstałą z wymieszania cech wielkopolskich i pomorskich (kaszubskich). Dzisiaj gwara ta istnieje tylko szczątkowo wśród najstarszej ludności. Regionalna kultura borowiacka – potrawy (takie jak borowiackie mace czy fdzyndze), pieśni, legendy, rękodzieło –  wciąż są jednak kultywowane przez twórców ludowych, zespoły folklorystyczny, koła gospodyń wiejskich z tych terenów.

 

Zapraszamy do Jabłonki – krainy jabłkowych sekretów i przysmaków!kontakt


Jabłkowa Kraina

 

Jabłonka 10     

89-530 Śliwice

e-mail : info_jablonka@wp.pl

tel. (52) 33 69 251, 667 085 587

Osoba do kontaktu: Dorota Patyna

realizacja strony internetowe NET-atak.pl